Профілактика наркоманії

Кожна людина прекрасно знає, наскільки серйозною проблемою сьогоднішнього суспільства є наркоманія. Як повідомляє МОЗ, сьогодні в Росії проживає не менше 550 тисяч наркоманів. Насправді ж експерти стверджують, що ця кількість в чотири-п’ять разів більше. Не менше 20% від загального числа становлять школярі. Молоді люди у віці від 16 до 30 років становлять більшу частину — 60% від наркоманів. Інші 20% припадають на людей старше 30 років.

Тому сьогодні профілактика підліткової наркоманії важлива як ніколи.

Профілактика наркоманії серед підлітків

Як вже було сказано вище, найбільше наркоманів зафіксовано у віковій групі від 16 до 30 років. Зрозуміло, більша частина з цих людей пристрастилися до наркотиків відразу після школи, в армії або ж в університеті. Тому профілактика наркоманії серед підлітків має величезне значення. Адже сьогодні близько 2% від населення Росії становлять люди регулярно вживають наркотики. Отже, ці 2-2.5 мільйони людей можна вважати абсолютно втраченими для суспільства. Деякі наркологи стверджують, що близько 5% наркоманів знаходять в собі сили щоб відмовитися від отрути і повернутися до звичайного життя.

На жаль, на практиці такі сили знаходить у собі в кращому випадку одна людина на тисячу. Та й він до кінця життя не може до кінця позбутися психологічної залежності, навіть зумівши подолати фізичну.

Профілактика наркоманії в школі

Як відомо, характер людини закладається в дошкільному і молодшому шкільному віці. І саме в цьому віці особливо важливо надати правильне вплив на дитину. Правила, які він вбирає в період з 5 до 9 років стають для нього найбільш важливими на все життя. Змусити людину відмовитися від цих правил просто неможливо. Навіть внести незначні корективи дуже проблематично. Тому профілактика наркоманії в школі повинна захоплювати в першу чергу ці роки.

Марно розповідати підліткам 14-17 років про небезпеку наркотиків. Якщо основні постулати були впроваджені у свідомість дитини вчасно, такі лекції матимуть дуже слабкий ефект. Окремо слід розглянути питання про сучасну профілактиці в середній школі. У кращому випадку це щорічне відвідування школи лікарем-наркологом.

Актовий зал наповнюється учнями старших класів і протягом одного уроку (або більше) фахівець розповідає про наслідки наркоманії. Цей підхід є недостатнім спочатку і має мінімальний ефект. Тобто, роль профілактики виконує щорічна лекція, що не приносить практично ніякої користі.

Програма з профілактики наркоманії

Зрозуміло, при читанні подібних рядків у багатьох читачів виникає питання — як же бути і що ж робити, щоб профілактика підліткової наркоманії була б дійсно ефективною. Відразу варто сказати, що більшість методів використовуваних сьогодні відрізняються мінімальним або ж нульовим ефектом. Тому з метою профілактики слід застосовувати більш радикальні методи, які комусь можуть здатися нелюдськими.

Отже, які ж методи профілактики можуть здобути ефект і зробити програму дійсно здатною змінити світогляд цілого народу? В першу чергу всі приклади повинні бути наочними. Дітям молодшого шкільного віку слід демонструвати фотографії, на яких зображені люди протягом тривалого часу приймають наркотики. Нерідко вони більше нагадують декорації з фільмів жахів, ніж живих людей. Демонстрація подібних фотографій повинна стати частиною програми, яка зачіпає молодші групи дітей у віці від 5 до 10 років. Саме тоді можна буде добитися потрібного ефекту.

Незміцнілі дитячі уми створять дивно негативний образ наркомана. І тут дитячий переляк зіграє кращу роль. У майбутньому підсвідомість дітей сформує образ, якого слід уникати будь-якими способами. Це надійніше всього виключить навіть думки про те, щоб спробувати будь-які види наркотиків. А саме цю мету і повинна ставити перед собою профілактика наркоманії в школі.

Якщо ж формувати з школярів середніх класів (14-18 років) групи, які під наглядом фахівців відвідували б наркологічні клініки, в яких їм були б продемонстровані наочні приклади того, у що наркотики перетворюють здорових, красивих і фізично сильних людей, всі цілі профілактики будуть виконані на 100%. Так, це дуже жорстоко по відношенню до дітей. Можливі испуги, однак якщо поруч буде досвідчений психолог, який все роз’яснить, то побічних ефектів не буде і головний ефект буде досягнутий. Жодна дитина, вихований за такою програмою, ставши підлітком, а потім і дорослим, ніколи не зможе вживати наркотики.

Це буде протиприродно для нього психологічно. І пропозиція «спробувати, а раптом сподобається» він сприйме так само, як пропозиція стрибнути вниз з висотної будівлі з мотивацією «а раптом сподобається?».

Схожий досвід мав місце у Франції кінця 40-х років. Тоді, у післявоєнні роки, був зафіксований різкий стрибок алкоголізму. Близько 40 відсотків народжених немовлят мали фізичні чи психічні відхилення. Влада країни були в паніці і зважилися на відчайдушний крок. Дівчата віком від 12 до 16 років регулярно відправлялися в дитячі будинки та пологові будинки, де вони могли подивитися на наслідки нешкідливого келиха вина перед зачаттям дитини.

Ефект виявився більш ніж різким — коли ці дівчата увійшли в дітородний вік, кількість народження хворих дітей скоротилося в тисячі разів. Такий же досвід може бути перейнятий фахівцями, якими складається програма з профілактики наркоманії в нашій країні.

Причини наркоманії

Однак кажучи про профілактику наркоманії. не варто забувати про її причини. Адже нерозумно боротися з чимось, не знаючи, чому це «щось» з’явилося. Так що в першу чергу варто зрозуміти — а що ж штовхає дітей на цей шлях, який подарує їм кілька миттєвостей неприродного задоволення і огризок життя на кілька років, протягом яких він буде повільно гнити?

Коли буде зрозуміла причина, буде й зрозуміло якою має бути профілактика наркоманії серед підлітків. на що її слід орієнтувати в першу чергу.

Як не дивно, але в першу чергу причиною наркоманії серед підлітків є звичайна скукота і неробство. Дійсно, чим зайнятися середньому 10-14 річному хлопчику в місті, якщо батьки не можуть дозволити собі оплачувати спортивні секції або гуртки з мистецтва? Втім, головну роль тут відіграє навіть не фінансове благополуччя сім’ї. Досить часто батьки могли б оплатити гурток для десятка дітей. Просто з раннього віку дитині не були детально розписані всі переваги спорту, мистецтва, інтелекту та інших конструктивних, творчих занять. Ну а якщо не вчити дитину хорошому, він виявиться порожньою посудиною.

А він, у свою чергу, буде наповнюватися тим, чим наповнюватися найлегше — злом, а точніше — всім деструктивним, руйнівним. Значно складніше привчити дитину до читання, створення картин або віршування, ніж до розпивання пива або ж дрібного хуліганства. І дуже висока ймовірність того, що сьогоднішнє пиво завтра перетвориться на кокаїн. ЛСД або героїн.

Способи викорінювання наркоманії

І, нарешті, як же напевно захистити дитину від наркоманії в цілому позбавити від цього пороку все суспільство? Рецепт ліки в нашому минулому.

Чому за останні два десятки років кількість наркоманів на території Росії зросла приблизно в двадцять разів? Досить згадати який був забезпечений дозвілля в СРСР. Підліток міг абсолютно безкоштовно проводити цілі дні в різних гуртках за інтересами — спорт, мистецтво, рукоділля та багато іншого.

Футбол, стрибки з парашутами, стрільба, фехтування, бокс, шахи, малювання, гра на музичних інструментах, туризм і багато іншого було абсолютно безкоштовним, або коштувало сущі копійки, так що дозволити оплатити такий дозвілля своїм дітям міг будь-яка людина з середньою зарплатою.

Досить повернути доступність подібного проведення часу, щоб значно знизити кількість наркоманів серед підлітків. Звичайно, не варто забувати і про роль профілактики. а для більш різкого ефекту цілком можна застосувати і способи, описані вище.

Саме комплекс подібних дій міг би в лічені роки зменшити кількість підлітків, які вирішують спробувати наркотики, у багато разів.

 

https://dses.kiev.ua/profilaktika-narkomanii.html