Чи програло людство війну з наркотиками?

Наркотики - бізнес на мільярди доларів

44 роки по тому, як президент Ніксон оголосив "війну наркотикам", чотири американські штати погодились легалізувати продаж марихуани - легалізацію також підтримує більшість населення США.

Законодавство щодо наркотиків пом'якшується по всьому світу: від Уругваю до Португалії, від Ямайки і до Чехії.

Чи означає це, що людство програло війну з наркотиками?

Журналісти з програми Inquiry Всесвітньої служби BBC поговорили із чотирма експертами, в тому числі із колишнім президентом Колумбії і прокурором у справах, пов’язаних з наркотиками, яка нині змінила роботу.

Бонні Клеппер: правничий підхід має радикально змінитися

 
Адвокат Бонні Клеппер вважає, що для деяких людей наркотики – єдиний спосіб втекти від злиднів

Після багатьох років роботи в обвинуваченні – на посаді помічника федерального прокурора, де Бонні Клеппер відповідала за справи, пов’язані з наркотиками, - вона розчарувалась у правничому підході й перекваліфікувалась на адвоката.

"Десь через 10 років від початку моєї кар'єри я раптом усвідомила, що люди, проти яких я виступала у суді, - не просто наркоторговці. Це матері, це батьки – тож я почала активно цікавитись, як вони втягнулись у цю діяльність", - розповідає пані Клеппер.

Особливо її вразив один перевізник наркотиків з Колумбії: "У 14 років перед ним постав вибір: йти працювати на шахту, де видобували смарагд, чи шукати собі іншу справу. Він почав працювати на шахті, і це була жахлива робота. Потім йому запропонували попрацювати водієм в одного з керівників наркокартелю Північної долини. Він почав з роботи шофера і згодом піднявся "вище".

"В таких країнах, як Колумбія іноді немає іншого способу забезпечити сім'ю, якщо ви не маєте багатих родичів чи гарної освіти. Наркотики – єдиний шлях, щоб видряпатись із злиднів", - каже жінка.

Вона також побачила проблеми в Америці, на протилежному кінці ланцюгів постачання. "Ми відстежували осіб чи організації, від яких йшла оплата за наркотики у Колумбію. Щойно ми закрили одну таку організацію у Квінзі, як на тому ж місті відкрилася нова. Ми арештовували і судили наркоторговців дуже високого рівня, як у США, так і в Колумбії. Щойно їх висилали з країни, хтось інший займав їхнє місце", - розповідає пані Клеппер.

"Після наших дій проблема перекинулась з Колумбії у Мексику. Наркотики розповзлися по всій Центральній Америці, адже торгівці стали хитрішими. Тепер вони оперують у Гватемалі і Гондурасі, і ці країни стають наркодержавами", - додає вона

Пані Клеппер стверджує, що підхід до проблеми наркотиків неправильний. "У нас жахлива тюремна система, і практично відсутня реабілітація. Навряд чи доцільно замикати у тюрмі людей з соціального дна, які мають проблеми з наркотиками чи не мають можливості жити інакше. Адже ці люди відбувають свій термін, виходять, знову плутаються з наркотиками і дуже швидко вертаються у камеру", -вважає колишня помічниця прокурора.

"Можу лише похвалити працівників правоохоронних органів, але багато з них говорили мені: це війна, яку неможливо виграти такими методами. Ми зайшли у глухий кут і ніколи з нього не вийдемо, якщо не буде радикальних змін у нашому підході до наркотиків і наркоторгівлі", - вважає вона.

Сесар Гавірія: табу щодо легалізації порушено

 
Колишній президент Колумбії Сесар Гавірія – активний прибічник декриміналізації наркотиків

Колишній президент Колумбії Сесар Гавірія брав участь у розробці доповіді Глобальної комісії з питань наркополітики за 2011 рік - цей документ закликав світові держави до декриміналізації наркотиків.

"Ми рекомендуємо усе регулювати. Так зробила Португалія. Якщо озирнутись на останні 50 років, чого ми домоглися? Лише у США у тюрмах перебувають 600 тисяч ув'язнених, а це означає 40 млрд доларів щорічних витрат. І найвищий рівень споживання з усього світу. Слід визнати, що наші методи не працюють. Це провал, і громадськість це усвідомлює", - каже пан Гаврія

За його словами, десять років тому неможливо було уявити, що американські штати масово схилятимуться до легалізації коноплі.

"Це табу знято. Більшість населення США висловлюється на підтримку легалізації марихуани", - додає екс-президент Гаврія.

Він наводить приклад Уругваю - першої країни, що легалізувала продаж марихуани.

"Вся Латинська Америка дивиться на Уругвай. Нині ця країна з'ясовує, як регулювати виробництво, як розпоряджатись тим запасом продукту, що знаходиться у руках держави.Думаю, керівники Уругваю не пошкодують про це рішення", - вважає колишній керівник Колумбії.

Він згадує, що в Єдиній конвенції ООН щодо наркотичних засобів, ухваленій у 1961 році, зазначається мета – світ без наркотиків. "Але це утопія. Цього неможливо досягти, адже не враховується людська природа", - каже пан Гаврія.

Девід Мюррей: є реальний прогрес

 
Девід Мюррей переконаний, що мільярди доларів на боротьбу з наркоторгівлею – не марні витрати

Колишній старший науковий працівник управління з питань національної наркополітики Білого дому Девід Мюррей переконаний, що держава не марно витратила мільярди доларів на боротьбу з наркоторговцями і винищення врожаїв коки.

"Завдяки стратегічним ініціативам, спільно з урядом Колумбії та політично активними колумбійськими громадянами, вдалося на 75% зменшити виробничі потужності колумбійського кокаїну через зменшення обсягів сировини. Це – стабільне досягнення, і воно призвело до того, що на вулицях США стало на 45% менше кокаїну", - каже пан Мюррей.

Він відзначає, що наркоторгівля – глобальний бізнес, в якому є усталений режим з постійними каналами постачання – "непідконтрольними точками, де наркоторговці роблять свою справу і хочуть робити це максимально безпечно і ефективно".

"Якщо зігнати їх з нагрітого місця – так, вони адаптуються, але вже не повністю відновлять сили", - відзначає пан Мюррей.

"Можливо, в ідеальному світі є швидкі й безболісні методи профілактики, лікування і одужання, які позбавляють необхідності виконувати важку і брудну роботу – але у цьому світі їх немає", - додав він.

Науковець порівнює цю роботу із боротьбою з раковою пухлиною. "Звісно, нам прикро, що наркоманія і досі існує, але якщо порівняти показники за довгий термін, її вже менше. У нас є реальний прогрес", - відзначає пан Мюррей.

Пітер Ройтер: єдине рішення – кращий менеджмент

 
Наївно думати, що проблему наркотиків можна "вирішити", зауважує професор Пітер Ройтер

Професор Пітер Ройтер з Школи державної політики при університеті Меріленду вже кілька десятиліть вважається провідним фахівцем з питань наркополітики.

"Перебіг війни з наркотиками був частково зумовлений її риторикою. Важливою частиною війни було те, що лідери нації підводились і проголошували промови про страхіття наркозалежності, переконуючи населення, як важливо дати наркотикам відсіч", - каже пан Ройтер.

На його переконання, такої риторики буде дедалі менше. "Думаю, зміниться і тон, і зміст наркополітики, яка більше не відповідатиме метафорі "війна". На мою думку, в недалекому майбутньому переважатиме риторика у царині охорони здоров'я", - каже професор Ройтер.

Він вважає експериментом той час, коли ставились до наркотиків дуже агресивно і намагались контролювати їх через сувору заборону. "Зараз ми відчуваємо, що це було не надто ефективно. Тому ми почали шукати кращі способи приборкання цієї проблеми – правильно і вчасно, як я вважаю", - додає він.

Пан Ройтер відзначає, що у США потроху зменшується кількість ув'язнених за злочини, пов'язані з наркотиками - це, за його словами, ж важливим індикатором змін у наркополітиці.

"Хоч поки й не стрімко, вона таки зменшується, і багато штатів запроваджують зміни, покликані пришвидшити цей процес", - додає науковець.

З пом'якшенням законодавства провідне місце посідатиме питання регуляції, стверджує пан Ройтер, як було і тоді, коли легалізували азартні ігри.

"Ігровий бізнес завжди мав погану репутацію. Його легалізували, щоб відібрати в організованих злочинців гроші, але в результаті державні лотереї стали просуватися ще агресивніше. Тепер ми чуємо заклики на кшталт: "Навіщо працювати, як дурень, коли можна виграти лотерею?" Лунає жахливо і бездарно, але це державна реклама", - розповідає пан Ройтер.

Він відзначає, що лише нещодавно була обмежена реклама тютюнових виробів, а алкоголь і досі активно рекламується.

"Отже, гадаю, є значний ризик того, що навіть при встановленні державної монополії на марихуану її споживання буде активно просуватися шляхом реклами. Ми вже бачимо таку агресивну рекламу у Колорадо, де марихуана вже у продажу під державним регулюванням, як і алкоголь", - каже пан Ройтер.

"Не можна дивитись людям в очі і запевняти, що легалізація марихуани не призведе до збільшення залежності від неї. Залишається вирішити, яку проблему ми оберемо. Вирішення проблеми не існує. Вжиток психоактивних наркотичних речовин – така ж соціальна проблема, як і багато інших. Ми можемо лише приборкати її, взяти під контроль. У цьому ми можемо бути більш чи менш успішні, але наївно думати, що ми її вирішимо. Ми просто триматимемо проблему під контролем", - підсумовує науковець.

 
https://www.bbc.co.uk/ukrainian/health/2015/03/150320_war_on_drugs_lost_ak

Новини на цю ж тему

Читати всю статтю Британські вчені: низький зріст небезпечний для серця